NICU

NICU کنترل و پیشگیری از عفونت در

چکیده
فلور طبیعی نوزادان از مادر کسب می¬شود و نوزادان در بخش NICU ممکن است هم منبع عفونت برای سایر نوزادان باشند و هم خود دچار عفونت شوند. علاوه بر مادر و ملاقات کنندگان، محیط بخش NICU نیز می¬تواند زمینه ساز عفونت نوزادان شود ...

اصول کنترل عفونت در بخشهای مراقبت ویژه نوزادان (NICU)

 

فلور طبیعی نوزادان از مادر کسب می­شود و نوزادان در بخش NICU ممکن است هم منبع عفونت  برای سایر نوزادان باشند و هم خود دچار عفونت  شوند. علاوه بر مادر و ملاقات کنندگان، محیط بخش NICU نیز می­تواند زمینه ساز عفونت نوزادان شود و از آنجا که سیستم ایمنی در این دوره از زندگی به بلوغ کامل نرسیده، بخش مهمی از عفونت های بیمارستانی در این دوره از زندگی به صورت عفونت های خطرناک و علی الخصوص سپتی سمی بیمارستان بروز می­نماید. بدون تردید عواملی همچون کم وزنی شدید در زمان تولد (Very low birth weight) و انجام اقدامات تهاجمی مانند استفاده از کاتترهای داخل عروق(بخصوص اگر شرایط بهداشتی آنها رعایت نشود)، نقش مهمی در چنین عفونت هایی دارند. پس از سپتی سمی های بیمارستانی، عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی، گوش، حلق و بینی و عفونت های ادراری بیمارستانی نیز از عفونت های شایع بیمارستانی در این دوره زندگی به حساب می­آیند.

مهمترین راه انتقال عفونت به نوزادان در NICU ها، از طریق دست های پرسنل است و انتقال از طریق قطره های تنفسی(droplet) یا ذرات معلق در هوا(Airborn) نسبتاً ناشایع هستند از سایر روش های انتقال میکروارگانیسم ها آلوده بودن مایعات داخل وریدی یا مسر مربوطه یا آلودگی تجهیزات مرتبط با منتیلاتور را می­توان نام برد.

 

مروری بر اقدامات شایع در بخش های NICU

الف) رعایت اصول بهداشتی جهت تزریق مایعات داخل عروقی:

در هنگام رگ گیری باید اصول زیر رعایت شود:

-       دست ها را بصورت aseptic شسته و ترجیحاً دستکش به دست نمود.

-       پوست باید ضد عفونی شده و از تکنیک "no-touch" استفاده نمود.

در مورد مایع درمانی باید اصول زیر رعایت شود:

-       پرسنل مرتبط با مایع درمانی باید آموزش کافی دیده باشند و محل خاصی از بخش جهت تهیه سرم و مایعات وریدی در نظر گرفته شود که نزدیک به محل نگهداری مواد بیولوژیک (مانند لوله های خون و سایر نمونه های بیماران) نباشد.

-       پیش از تهیه سرم یا مایعات وریدی باید دست ها را شسته و پیش از شروع کار تمام اقلام مورد نیاز در محل تمیز مورد نظر جمع آوری شده باشد

-       پیش از شروع کار به هرگونه کدورت، مشکل در تارخ انقضاء ترک خوردگی ویال ها و ... توجه شود.

-       درست پیش از آماده سازی محلول ها یا مایعات وریدی باید مجدداً دست هارا شست ولی این بار بهتر است با مواد ضد عفونی  کننده به مدت 2- 3 دقیقه  این کار انجام شود.

-       مسیر خروجی شیشه ها، کیسه ها یا سایر ظروف حاوی محلول های داخل وریدی را با الکل 70% پیش از خارج کردن یا اضافه کردن سایر محلول ها، ضد عفونی  نمایید.

-       در طی مخلوط کردن مایعات یا محلول های وریدی بهتر است دستکش استریل بدست نموده و برای هر شیشه مایع داخل وریدی و آمپول یاویال، حتماً از سرنگ و سوزن استریل استفاده کنید و آنها را بلافاصله پس از استفاده در safety box بیندازید.

-       پس از درج مشخصات محلول و زمان آماده سازی، محلول باید یا سریعاً استفاده شده و یا در یخچال و براساس اصول بهداشتی برای مدت محدود(معمولاً حداکثر 24 ساعت براساس دستورات علمی موجود) نگهداری شود.

-       ترجیحاً جهت اضافه نمودن محلولهای اضافی به مایع وریدی اصلی بیمار، از ویالهای تک دوز استفاده نمایید، در غیر اینصورت در هر نوبت از برداشت از ویال های چند دوزی(multi-dose) از سر سوزن و سرنگ استریل جدید استفاده کنید و پیش از وارد نمودن سوزن، در پوش ویال را با پنبه الکلی ضد عفونی نمایید.

-       در مورد کاتترهای نافی، این کاتترها حتماً باید به روش استریل گذاشته شده و از دستکاری یا جایگزین نمودن بی مورد آن اجتناب شود و در اولین فرصت در صورت احتمال عفونت  ناشی از کاتتر یا ترمبوز آنها، باید کاتتر خارج شود. قبل از گذاشتن کاتتر نافی، محل را با بتادین باید ضد عفونی  نمود.

-       به محض عدم نیاز به کاتترهای نافی، باید آنها را خارج نمود. در طی استفاده از این کاتترها از پمادهای موضعی آنتی بیوتیکی نباید استفاده کرد(خطر کلونیزاسیون ارگانیزم های مقاوم و قارچ ها).

ب) بهداشت پوست نوزادان در NICU

-       پس از ثابت شدن حرارت بدن نوزاد، خون و ترشحات دیگر مادر را باید با پنبه ای تمیز وآب گرم در اولین فرصت شستشو داد. در حین انجام این عمل، پرسنل باید دستکش به دست نموده و در پایان دست ها را با آب و صابون بشویند.

-       پاکسازی ناحیه دیاپر یا سایر نواحی آلوده به مدفوع بهتر است با دستکش یک بار مصرف و پنبه انجام و دست ها پس از شستشوی کودک با آب گرم (یا محلول ملایم صابونی)، حتماً با آب و صابون بخوبی شسته شود.

-       از دست کاری بی مورد پوست نوزادان یا انجام اقداماتی که منجر به خشکی یا صدمه پوست می­شود (مانند مصرف چسب های پانسمان اضافی و ...) پرهیز نمایند.

-       بجز در موارد Outbreak، حمام دادن کامل بدن یا محلول های ضد عفونی کننده را نباید به صورت روتین بکار برد. در موارد Outbreak، محلولهای حاوی کلرهگزیدین مناسب می­باشند.

 

 

ج) رعایت بهداشت چشم ها:

-       پس از تولد چشم های نوزاد باید با پنبه استریل جهت خارج نمودن ترشحات و بقایای زایمانی تمیز و براساس دستورالعمل های کشوری در مورد ریختن قطره های چشمی آنتی بیوتیکی موضعی اقدام گردد.

-       مهمترین علل زمینه ساز کونژنکتیویت بیمارستانی در بخشهای NICU، آلوده شدن چشم ها با ارگانیزم های منتقله از آب (در محیط مرطوب انکوباتور) یا آلوده شدن چشم ها با ترشحات تنفسی یا دست های آلوده پرسنل یا انتقال از طریق نزدیک شدن کاتترهای ساکشن آلوده است.

د) رعایت بهداشت تغذیه :

-       در صورتی که نیاز به دوشیدن شیر مادر یا ذخیره سازی آن احساس شود، باید پیش از دوشیدن شیر، دست ها را با آب و صابون شسته شوند. شیر دوشیده شده را بصورت بهداشتی و در یخچال نگهداشت و اگر نیاز به ذخیره سازی بیش از 2 روز داشته باشیم می­توان آن را در فریزر برای مدت طولانی تر نگهداری کرد.

-       استفاده از شیر خشک در بخش های مراقبت ویژه نوزادان باید حتی الامکان محدود گردد. رعایت اصول بهداشتی در هنگام تهیه(بخصوص رعایت بهداشت آب و ظروف مصرفی) الزامی است. نیازی به کشت گرفتن روتین از شیر خشک  نیست مگر نگران دخالت داشتن آلودگی شیر خشک در یک outbreak باشیم.

-       استفاده بی جا از لوله های بینی- معده ای (نازوگاستریک) باید منع شود زیرا احتمال ورود و تکثیر ارگانیزم ها را در روده افزایش می­دهد.

هـ ) سایر اقدامات :

-       اصول استفاده و نگهداری در مورد سایر اقدامات تهاجمی مانند کاتترهای ادرار، لوله های داخل تراشه، کاتترهای دیالیز یا درن های داخلی بطنی ... همانند بیماران با سنین بالاتر است و هر اقدامی که منجر به صدمه خوردن سدهای طبیعی دفاعی شود.

اصول کلی کنترل عفونت  در NICUها

دست شستن پرسنل:

-       تمام نرسری ها و NICUها باید مجهز به محل مناسب و مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده مناسب جهت شستشوی دست پرسنل، ملاقات کنندگان و مادران باشند. نوع ماده استفاده شده و روش شستشوی دست ها می­تواند از شستن ساده با آب و صابون (قبل و بعد از تماس با سطوح محیطی در بخش یا تماس های روتین با نوزاد مانند معاینه، تغذیه، حمام دادن بیش از تغذیه یا دوشیدن شیر یا تعویض دیاپر) تا ضد عفونی نمدن کامل دست ها با مواد ضد عفونی کننده(مانند بتادین اسکراب) با روش دقیقاً علمی متفاوت باشد که اقدام اخیر در موارد زیر لازم است:

-       قبل از ورود به NICU ( اولین دست شستن)

-       پیش از انجام هر نوع اقدام تهاجمی (رگ گیری یا خارج کردن آن و ...)

-       پیش از تهیه محلول ها یا مایعات داخل وریدی یا ویال های چند دوزی

-       قبل از مصرف کردن داروها یا مایعات داخل وریدی.

استفاده از دستکش و گان:

در موارد زیر بهتر است دستکش یک بار مصرف پوشیده شود:

-       وقتی آلودگی میکروبی زیاد انتظار می­رود مانند اسهال خونی، زخم های جلدی دارای ترشح، کونژنکتیویت چرکی یا عفونت با ویروس های روتا، هپاتیت A یا انتروویروس وجود دارد.

-       جهت مراقبت از عفونت های ویروس تنفسی شدید( به منظور کاهش خطر انتقال تصادفی بیماری به پرسنل).

*       دستکش استریل را باید پیش از انجام اقدامات تهاجمی (مانند رگ گرفتن) و آماده سازی محلول های داخل وریدی مورد نظر بکار برد.

*       در هرحال به خاطر داشته باشید که بلافاصله پس از اتمام کار هر نوزاد و پیش از تماس با نوزاد دیگر باید دستکش ها خارج و دست ها شسته شود.

استفاده روتین از گان (Gown) در بخش های ویژه نوزادان توصیه نمی­شود زیرا معمولاً نوزادان در انکوباتور قرار دارند و تماس های مستقیم غالباً از طریق دست ها انجام می­شود. اما در صورتی که قرار است اقداماتی در خارج از انکوباتور انجام شود که تهاجمی بوده و احتمال تماس مستقیم با نوزاد وجود دارد، گان توصیه می­شود. برای هر نوزاد باید یک گان مستقل موجود باشد. استفاده از گان در مورد برخی از عفونت ها (بر اساس روش انتقال) همانند بیماران با سنین بالاتر نیز ممکن است ضرورت یابد.

 

اتاق ایزوله :

از آن جا که نوزادان قادر به تماس و تحرک خود به خودی جهت انتقال بیماری نیستند و معمولاً در NICUها در انکوباتور نگهداری می­شوند، نیاز به اتاق ایزوله در صورت رعایت اصول کنترل عفونت و فاصله مناسب انکوباتورها از یکدیگر، فقط در صورت شرایط زیر وجود خواهد داشت:

-       بیماری های منتقله از طریق airborne مانند آبله مرغان (و حتی نوزاد ظاهراً سالم مادری که در حوالی زایمان دچار آبله مرغان شده) سل؛ سرخک و احتمالاً آنفلوآنزا.

 

 

پرسنل بخش نوزادان:

-   کافی بودن تعداد پرسنل از اهمیت ویژهای برخوردار است. ترجیحاً بهتر است در نرسری های معمولی، به ازای هر 6-8 نوزاد، یک نفر و در NICUها، به ازای هر 2-3 نوزاد یک پرسنل ورزیده موجود باشد.

-       پرسنل بخش های NICU و نوسری باید پیش از شروع به کار، از نظر سوابق بیماری های قبلی یا عدم ابتلا به برخی بیماری ها (مانند سرخجه) مورد مصاحبه و در صورت لزوم بررسی قرار گیرند تا پرونده بهداشتی مناسبی جهت آنها تهیه و واکسیناسیون لازم انجام گیرد.

-       پرسنلی که دچار عفونت های تنفسی فعال هستند بهتر است تا زمان بهبودی درNICU کار نکنند.

-       پرسنلی که دچار درماتیت شدید دست ها یا ضایعات مشکوک به استافیلوکوک یا هرپس در دست ها هستند باید از تماس با نوزادان خودداری کنند.

-       پرسنلی که دچار تبخال دهانی یا لب هستند باید از ماسک صورت استفاده نمایند.

-       آموزش پرسنل بخش های NICU در ابتدای کار و آموزش های عملی و دوره­ ای به همراه نظارت مستقیم و غیر مستقیم مسئولین کمیته کنترل عفونت از اهمیت خاصی برخوردار است.

مشخصات کلی بخش:

-       در کلیه بخش های نوزادان و NICUها، باید سینک ها و وسایل دستشویی مناسب در نقاط مختلف بخش و بخصوص ورودی بخش موجود باشد.

-       از شلوغی بیش از حد بخشهای  NICUو نرسری باید اجتناب کرد.

-       برنامه ملاقات نوزادان باید از قبل کاملاً مشخص و به دقت نظارت گردد. در طی  outbreakها، ملاقات را باید ممنوع و یا کاملاً محدود نمود.

-       ملاقات­کنندگان بخشهای NICU باید در مورد دست شستن و سایر ممنوعیت های مورد نظر مطلع و آموزش کافی ببینند. در حد امکان باید از سلامت ملاقات کنندگان پیش از ورود به بخش اطمینان یافت.

-       نحوه پاک سازی و آماده سازی تجهیزات در بخشهای NICU و نرسری ها، بستگی به تجهیزات مورد نظر و دستورات شرکت سازنده دارد. اما وسایلی همچون ونتیلاتور یا انکوباتور باید حتماً پیش از مصرف برای نوزاد بعدی به صورت مناسب پاکسازی و ضد عفونی شوند.

-       وسایل معاینه مانند گوشی و افتالوسکوپ را باید پیش از مصرف برای سایر نوزادان با الکل یا مواد سازگار دیگر، ضد عفونی کرد. 

-       سایر وسایلی که در تماس با پوست یا مخاط نوزاد بوده اند را پیش از مصرف برای سایر نوزادان باید ضد عفونی با درجه بالا یا استریل کرد مانند آمبوبگ، ماسک های تنفسی.

-       جهت نبولایزرها و مرطوب کننده ها از آب استریل در مخزن استفاده شود. مخزن های مرطوب کننده  در انکوباتور ها را در صورتی که رطوبت کافی در انکوباتور وجود دارد بهتر است استفاده نکنیم.

-       نیازی به استریل کردن روتین ملحفه ها برای نوزادان نیست.

-       نرسری­ها و NICUها باید از گرد و غبار و ساخت و یاز بی دلیل و بی برنامه محافظت شود کف و سطوح افقی را بهتر است روزانه یک بار با آب و دترژانت شستشو داد و برای کف بهتر است تی کشیدن را به کار برد زیرا احتمال پخش غبار را کاهش میدهد.

-       به صورت دوره ای باید دیوارها را به خصوص اگر واضحاً کثیف شده اند با آب و دترژنت شستشو داد .

-       داخل و خارج انکوباتور باید هر 5-7 روز در طی بستری نوزاد(بسته به وزن وی 5 روز برای نوزادان VLBW و 7 روز برای نوزادان بزرگتر)، ضد عفونی شود.

پس از ترخیص نوزاد و پیش از استفاده از انکوباتور جهت نوزاد بعدی، باید تمام قسمت های جداشدنی انکوباتور طبق توصیه شرکت سازنده ضد عفونی  و پیش از مصرف برای نوزاد بعدی، انکوباتور هوا داده شود.

 

 

چک لیست کنترل عفونت بخش NICU

نام بیمارستان :

بخش :

ارزشیابی کننده :

 

ردیف

موارد بررسی

تاریخ بازدید

 

 

 

 

ملاحظات

امتیاز

امتیاز کسب شده در هر بازدید

 

 

 

 

 

1

تمامی پرسنل بخش آموزش دیده می باشند.

1

 

 

 

 

 

2

پرسنل در ارتباط با عفونت های بیمارستانی و رعایت بهداشت و نحوه ضدعفونی وزش لازم را دیده اند.

1

 

 

 

 

 

3

پرسنل از یونیفرم و پوشش مناسب و تمیز استفاده می نمایند.

1

 

 

 

 

 

4

رنگ لباس پرسنل روشن است تا آلودگی آن کاملاً مشخص شود.

1

 

 

 

 

 

5

از زیور آلات (انگشتر و...) توسط پرسنل استفاده نمی شود.

1

 

 

 

 

 

6

بهداشت فردی پرسنل (کوتاه بودن ناخن و...) رعایت می شود.

1

 

 

 

 

 

7

پرونده بهداشتی برای پرسنل تشکیل گردیده است.

1

 

 

 

 

 

8

پیگیری از نظر انجام وواکسن هپاتیت و تعیین تیتر آنتی بادی پرسنل انجام شده است.

1

 

 

 

 

 

9

پیگیری و نظارت بر سلامت پرسنل در بیماری های واگیردار و مسری انجام می گردد.

1

 

 

 

 

 

10

رعایت احتیاط های عمومی و استاندارد در حین کار انجام می گردد.

1

 

 

 

 

 

11

سینک و دستشویی بخش در قسمت ورودی می باشد.

1

 

 

 

 

 

12

دستشویی به تعداد مناسب در بخش وجود دارد

1

 

 

 

 

 

13

قبل از ورود به بخش شستن دست ها انجام می شود.

1

 

 

 

 

 

14

در صورت لزوم از Hand drab  برای ضدعفونی دست ها استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

15

شستن دست ها قبل از کار با نوزاد انجام می شود و در صورت لزوم از دستکش یکبار مصرف استفاده می کنند.

1

 

 

 

 

 

16

بتادین و صابون که جهت شستشوی دست استفاده می شود به شکل پمپ می باشد تا از تماس مستمر و آلودگی جلوگیری شود.

1

 

 

 

 

 

17

از آماده کردن محلول ها و یا مایعات داخل وریدی شستن دست به مدت 2-3 دقیقه با مواد ضدعفونی انجام می شود.

1

 

 

 

 

 

18

به ازای هر 2-3 نوزاد یک پرسنل آموزش دیده و ورزیده در بخش حضور دارد.

1

 

 

 

 

 

19

پرسنل مبتلا به ضایعات پوستی خصوصاً ضایعات مشکوک به استافیلوکوک و یا هریس در دست از تماس با نوزادان خودداری می کنند.

1

 

 

 

 

 

20

بتادین و صابون که جهت شستشوی دست استفاده می شود به شکل پمپ می باشد تا از تماس مستمر و آلودگی جلوگیری شود.

1

 

 

 

 

 

21

از دستکش استریل جهت مخلوط کردن مایعات وریدی استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

22

پرسنل قبل از خروج از بخش دست های خود را می شویند.

1

 

 

 

 

 

23

جهت انجام اقدامات غیرتهاجمی دست ها شسته می شود.

1

 

 

 

 

 

24

شستن دست ها بعد از در آوردن دستکش انجام می شود.

1

 

 

 

 

 

25

شستن دست ها در صورت کثیف شدن دست ها انجام می شود.

1

 

 

 

 

 

26

قبل از اجرای اقدامات تهاجمی دست ها با مواد آسپتیک ضد عفونی می گردد.

1

 

 

 

 

 

27

در هنگام تماس با قسمت های آلوده بدن در یک بیمار دستکش عوض می شود.

1

 

 

 

 

 

28

جهت جمع آوری نمونه های خون از دستکش استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

29

پرسنل در مواقع خاص از ماسک N95 استفاده می کنند.

1

 

 

 

 

 

30

در صورتی که احتمال پاشیدن خون و یا مواد خونی وجود دارد از محافظ صورت و عینک و ماسک استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

31

از گان یا آپرون ضدآب به هنگام تماس با مایعات آلوده بدن بیماران استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

32

جهت ساکشن بیمار از دستکش استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

33

در مواقعی که احتمال آلودگی و یا ویروسی وجود دارد از دستکش و گان یکبار مصرف استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

34

پرسنل آگاهی لازم را در هنگام مواجهه با آسیب های شغلی دارند.

1

 

 

 

 

 

35

در هنگام مواجهه با آسیب های شغلی اقدامات لازم انجام می گردد.

1

 

 

 

 

 

36

از خم کردن و یا شکستن سرسوزن اجتناب می شود.

1

 

 

 

 

 

37

پس از انجام تزریقات درپوش سرسزن گذاشته نمی شود و سرنگ و سرسوزن در سفتی باکس انداخته می شود.

1

 

 

 

 

 

38

از دستکش استریل هنگام مخلوط کردن مایعات داخل وریدی استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

39

قبل از گذاشتن کاتتر بند نافی محل با بتادین ضدعفونی می شود.

1

 

 

 

 

 

40

هنگام گذاشتن کاتتر بند ناف از گان، ماسک و دستکش استریل استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

41

کاتتر از نظر احتمال عفونتی ناشی از کاتتر یا ترومبوز کنترل می گردد.

1

 

 

 

 

 

42

تاریخ گذاشتن کاتتر بند ناف ثبت شده است.

1

 

 

 

 

 

43

محلول های وریدی برچسب مشخصات و زمان آماده سازی دارد.

1

 

 

 

 

 

44

محلول آماده شده سریعاً مصرف می شود.

1

 

 

 

 

 

45

ترجیحاً از ویال های تک دوز استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

46

محل مایع درمانی نزدیک محل نگهداری مواد بیولوژیک (لوله های خن سایر نمونه های بیماران) نمی باشد.

1

 

 

 

 

 

47

مادران هنگام کار با نوزاد از گان استفاده می نمایند.

1

 

 

 

 

 

48

جهت ذخیره سازی شیر مادر قبل از دوشیدن شیر دست ها با آب و صابون شسته می شود.

1

 

 

 

 

 

49

اتاق یا محل خاصی جهت آماده کردن شیر نوزادان در بخش وجود دارد.

1

 

 

 

 

 

50

جهت ذخیره سازی شیر مادر قبل از دوشیدن شیر دست ها با آب و صابون شسته می شود.

1

 

 

 

 

 

51

شیر دوش های برقی پس از هر بار استفاده گندزدایی می شوند.

1

 

 

 

 

 

52

در صورت نیاز به نگهداری شیر بیش از یک روز در یخچال نگهداری می شود.

1

 

 

 

 

 

53

استفاده از شیر خشک حتی الامکان محدود می باشد.

1

 

 

 

 

 

54

هنگام تهیه شیر خشک نکات بهداشتی رعایت می شود.

1

 

 

 

 

 

55

برنامه ملاقات نوزادان محدود و از آمدوشدهای بی مورد پیشگیری می شود.

1

 

 

 

 

 

56

بازدید کنندگان بخش از سلامت کامل برخوردار و آموزش لازم در زمینه کنترل عفونت دیده اند.

1

 

 

 

 

 

57

فاصله نوزادان از یکدیگر حداقل 20/2 متر می باشد.

1

 

 

 

 

 

58

نوزادان که مدت زیادی بستری بوده اند از سایر نوزادان جدا بستری می شوند.

1

 

 

 

 

 

59

در شرایط خاص مانند بیماری های آبله مرغان، سل، سرخک و آنفلوآنزا نوزاد ایزوله می شود.

1

 

 

 

 

 

60

نوزادان تحت نظر و بیماران بدحال از هم هم جدا بستری می شود.

1

 

 

 

 

 

61

امکانات شستشوی دست در اتاق ایزوله وجود دارد.

1

 

 

 

 

 

62

بند ناف به صورت خشک محافظت می شود.

1

 

 

 

 

 

63

جهت ضدعفونی بند ناف از الکل سفید استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

64

نظافت ناحیه دیاپر و یا سایر نواحی آلوده به مدفوع با دستکش یکبار مصرف و پنبه انجام و ناحیه با آب گرم شسته می شود.

1

 

 

 

 

 

65

پس از ثابت شدن درجه حرارت نوزاد، پرسنل یا دستکش یکبار مصرف با پنبه تمیزو آب گرم و صابون، خون و ترشحات را از بدن نوزاد پاک می کنند.

1

 

 

 

 

 

66

در صورت داشتن ترشح چشمی نمونه کشت از چشم نوزاد گرفته می شود.

1

 

 

 

 

 

67

سطل مخصوص پوشک نوزادان درنظر گرفته شده است.

1

 

 

 

 

 

68

در بخش از دمپایی و گان استفاده می شود و روزانه گندزدایی می شود.

1

 

 

 

 

 

69

دستگاه ونتیلاتور پس از استفاده جهت نوزاد بعدی تمیز و گندزدایی می شود.

1

 

 

 

 

 

70

لوله های خرطومی ونتیلاتورها یکبار مصرف است در غیر اینصورت بین دو نوزاد استریل و پک شده و تاریخ زده می شود.

1

 

 

 

 

 

71

وسایل معاینه مانند گوش و افتالموسکوپ با الکل و یا سایر گندزداها ضدعفونی می شود.

1

 

 

 

 

 

72

آمبوک و ماسک های تنفسی گندزدایی در حد بالا یا استریل می شوند.

1

 

 

 

 

 

73

پس از ترخیص نوزاد انکوباتور کاملاً نظافت و ضدعفونی می شود.

1

 

 

 

 

 

74

پس از استفاده از انکوباتور جهت نوزاد بعدی انکوباتور هوا داده شده و نظافت کلی می شود.

1

 

 

 

 

 

75

داخل و خارج انکوباتور در طی بستری نوزاد هر شیفت ضدعفونی می شود.

1

 

 

 

 

 

76

در صورت مرطوب بودن هوای انکوباتور، انکوباتور یک ساعت خشک کار می کند.

1

 

 

 

 

 

77

انکوباتور نوزاد هر 10- 7 روز یکبار تعویض می شود.

1

 

 

 

 

 

78

آب مانومترهای اکسیژن روزانه با آب استریل تعویض و تاریخ زده می شود.

1

 

 

 

 

 

79

از آب استریل جهت نبولایزرها و مرطوب کننده ها استفاده می شود.

1

 

 

 

 

 

80

دستگاه ها و وسایل طبق دستورالعمل کارخانه سازنده ضدعفونی شده و تاریخ آن ثبت می شود.

1

 

 

 

 

 

81

نظافت روزانه بخش با دترجنت انجام می شود.

1

 

 

 

 

 

82

تهویه بخش مناسب است هواساز اگزز فن وجود دارد.

1

 

 

 

 

 

83

از تعمیرات بی مورد ساختمانی در بخش خودداری می شود.

1

 

 

 

 

 

84

اتاق استراحت مادران هر شیفت نظافت می شود.

1

 

 

 

 

 

85

گل طبیعی در بخش وجود ندارد.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Infection Control in Neonatal Intensive
کنترل عفونت در بخشهای مراقبت ویژه نوزادان (NICU)
Download
 
لطفا نظر خود را در رابطه با محتوای آموزش بدهید
  مشاهده نتایج
به منظور ثبت رأی باید در سایت لاگین نمایید.
دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn